WRO 2022: Αστερομάδα

Μετά την αποφοίτηση από το Δημοτικό τριών παιδιών της Αστερομάδας, η ομάδα ενισχύθηκε με ισάριθμα παιδιά από το 7ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Αναργύρων όπου και διεξάγονται πλέον οι προπονήσεις μας.

Συνεπώς, η Αστερομάδα το 2022 ήταν μικτή ομάδα από το 3ο και 7ο ΔΣ Αγίων Αναργύρων.

Η ομάδα τελικά κατέκτησε την 7η θέση ανάμεσα σε περίπου 100 ομάδες.

Παρακάτω είναι το βίντεο του project της Αστερομάδας με την παρουσίαση από τα παιδιά.

Το θέμα το διαγωνισμού για την ανοικτή κατηγορία δημοτικού στην οποία συμμετείχαμε μπορείτε να το δείτε εδώ.

Δείτε εδώ μερικές φωτογραφίες από την προετοιμασία της Αστερομάδας, τη συμμετοχή της στον Περιφερειακό Αττικής και στον Τελικό Αττικής

Δείτε εδώ τις δωρεές που πραγματοποιήθηκαν προς το 7ο Δημοτικό Σχολείο για την υποστήριξη της Αστερομάδας από τους γονείς των παιδιών, τη Σχολική Επιτροπή Δήμου Αγίων Αναργύρων Καματερού και τον όμιλο Σκλαβενίτη.

Για άλλη μια χρονιά μετά από δωρεά του ομίλου Σκλαβενίτη προμηθευτήκαμε τις μπαταρίες που θα χρειαστούμε για το φετινή μας προσπάθεια αλλά και ένα κουτί για την ασφαλή μεταφορά των ρομποτικών κατασκευών.

Δωρεά Σκλαβενίτη

Την Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021 ολοκληρώθηκε η πρώτη δωρεά των κηδεμόνων των παιδιών της αστερομάδας προς το 7ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Αναργύρων.

Δωρεά Πολυμηχανήματος Epson L3150 και άλλων υλικών

Το Νοέμβριο 2021 ολοκληρώθηκε η αγορά από τη Σχολική Επιτροπή Δήμου Αγίων Αναργύρων – Καματερού ενός set Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Lego Wedo 2 και ενός set Διαγωνισμού Δημοτικού Micro::bit, τα οποία ήταν απαραίτητα για τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό. Ευχαριστούμε πολύ την πρόεδρο της επιτροπής κα Μανταφούνη Κατερίνα και τα μέλη της επιτροπής.

Δωρεά Σχολικής Επιτροπής Νοέμβριος 2021

Το Σάββατο 18 Δεκεμβρίου 2021 ολοκληρώθηκε η δεύτερη δωρεά των κηδεμόνων των παιδιών της αστερομάδας προς το 7ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Αναργύρων, η οποία αφορά την αγορά των ποδιών για την κατασκευή ενός γραφείου διαστάσεων 100cm x 60cm, όση ακριβώς πρέπει να είναι και η κατασκευή των παιδιών για το διαγωνισμό.

Πόδια για το Γραφείο Προσομοίωσης

Την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 ολοκληρώθηκε η τρίτη δωρεά των κηδεμόνων των παιδιών της αστερομάδας προς το 7ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Αναργύρων, η οποία αφορά την αγορά του ξύλου για την κατασκευή ενός γραφείου διαστάσεων 100cm x 60cm, όση ακριβώς πρέπει να είναι και η διάσταση της κατασκευής, αλλά και υλικών που θα χρειαστούν για τη δημιουργία της κατασκευής.

Γραφείο Προσομοίωσης και Υλικά Χρωματοπωλείου

Την Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2022 ολοκληρώθηκε η τέταρτη δωρεά των κηδεμόνων των παιδιών της Αστερομάδας, η οποία αφορά την αγορά κομματιών Lego που θα χρειαστούν για την κατασκευή μας.

Πακέτα Lego

Την Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022 ολοκληρώθηκε και η πέμπτη δωρεά των κηδεμόνων των παιδιών της Αστερομάδας, η οποία αφορά την αγορά κομματιών Lego, ξύλων για την τοποθέτηση της κατασκευής, πλαστικών γαντιών για τα παιδιά, τσάντα μεταφοράς για τον εξοπλισμό μας, πιστόλι θερμοκόλλησης με τα αντίστοιχα sticks, ενός μέτρου, καλώδια προέκτασης usb3 και 7 usb bluetooth 4.0 dongles για τη σύνδεση mind++ και Lego Wedo 2.0.

Τσάντα Μεταφοράς, Κομμάτια Lego, Κολλητήρι, Bluetooth Version 4 Dongles (7)

Την Τρίτη 29 Μαρτίου παραλάβαμε και το Plexiglass που θα αποτελέσει τη βάση της μακέτας για το project του φετινού διαγωνισμού.

Plexiglass Αστερομάδας 2022

Την Παρασκευή 8 Απριλίου 2022 παραλάβαμε το Banner του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Αναργύρων.

Banner 7ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Αναργύρων

Την Παρασκευή 6 Μαΐου 2022 παραλάβαμε τα μπλουζάκια, τα καπέλα, τις κούπες και τα καρτελάκια των παιδιών.

Μπλούζες, Καπελάκια, Κούπες και Καρτελάκια

Το Σάββατο 7 Μαΐου 2022 παραλάβαμε τα ποδαράκια και τα καλώδια που χρειαζόμαστε για το Plexiglass.

Ποδαράκια και Καλώδια για Plexiglass

Την Παρασκευή 13 Μαΐου 2022 παραλάβαμε και το power bank της Lego για το Wedo 2.0

Lego Wedo 2.0 Power Bank

Την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022, με μια μικρή καθυστέρηση, παραλάβαμε και τις κόκκινες μπάλες από το brickowl.

Κόκκινες Μπάλες Lego